سریال CATCH-22

خلاصه داستان

کاپیتان یوساریان یک اززیر کار در روی ماهر و خدمه ی بمب افکن در نیروی هوایی ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم است از این موضوع ناراحت است که هزاران نفرکه اورا هرگز ندیده اند ، سعی در کشتن او دارند. بزرگترین مشکل وی دشمن نیست ، با این حال ، ارتش خود اوست که تعداد مأموریت هایی را که سربازان باید برای انجام خدمات خود پرواز کنند ، افزایش می دهد. و اگر یوساریان تلاش کند تا از انجام ,وظایف خود اجتناب کند ، وی را در معرض نقض ماده ی -22 قرار می دهد ، یک قاعده بوروکراتیک که بیان می کند فرد در صورت تمایل به ادامه مأموریت های خطرناک ، شخصی مجنون محسوب می شود ، اما درخواست عزل از وظیفه نشانه عاقل بودن فرد است و باعث می شود وی شرایط لازم برای عزل از وظیفه را نداشته باشد.

ماده ی۲۲

ماده 22 وضعیتی متناقض است که از آن به دلیل قوانین و محدودیت های متناقض نمی توان فرار کرد. این اصطلاح توسط جوزف هلر ابداع شد ، که آن را در رمان خود در سال 1961 به کار برد.

برای مثال : زمانی که برای به دست آوردن شغلی به تجربه احتیاج است “چگونه برای به دست آوردن شغل تجربه کسب کنم و در حالی که برای احراض شرایط انجام آن شغل به تجربه نیاز است؟”

نقد کوتاه

از نظر نویسنده یکی از بهترین سریال های چند سال اخیر بود استفاده از کمدی تلخ یا کمدی درام برای ساخت فیلم و سریال یک شمشیر دو لبه است. اما هردو در سطح متعادلی نگه داشته شده است .این سریال در نشان دادن احساسات عریان سربازان درگیر در جنگ بدون قهرمان سازی و مقدس سازی جنگ عالی عملکرده است.

جورج کلونی ، برنده اسکار ، عنوان تهیه کننده اجرایی این سریال شش قسمتی را برعهده دارد که بر اساس رمان سال 1961 توسط جوزف هلر ساخته شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *